Počet položek: 0 0,- Kč

Dřevo jako palivo a způsoby spalování

Dřevo jako organická hmota je převážně složena z uhlíku - C, kyslíku - O a vodíku - H.
 

Hoření je ve dvou stupních.
První stupeň je zapálení a rozhoření na roštu, kde se přivádí primární vzduch pod rošt.
Při teplotách přes 220°C se ze dřeva začínají uvolňovat plynné produkty jako je vodík, methan, oxid uhelnatý, aldehydy, ketony a další plyny. Tyto plyny reagují se vzdušným kyslíkem a vytváří teplo se světelnými efekty. To je druhý stupeň hoření. Zde se musí primární vzduch zavřít a nastupuje silně ohřátý druhý – sekundární vzduch. Tento druhý vzduch jde zpravidla v přední části podél skla, způsobuje turbulenci a sekundární hoření plynů nad palivem.
Terciální vzduch. Některá kamna a vložky mají v zadní části ohniště litinovou desku s několika otvory, kde prudce vstupuje silně předehřátý třetí vzduch nad palivo pod třetí dohořívací zónou. Tato část slouží jako katalyzátor, kde se ještě vyvíjí teplo a pronikavě klesá koncentrace CO. Zbytky hoření dřeva jsou nespalitelné části – popel.

Dřevo se v základu dělí na měkké (jehličnany, rychle rostoucí dřeviny) a tvrdé (dub, buk, habr).
Měkké dřevo hoří rychle a používá se na roztopení, tvrdé dřevo hoří pomaleji a čistěji. Drobné malé kusy hoří rychleji než velké štípané na půl.
Hoření je zpravidla na roštu, kde je jednodušší zatápění i odstraňování popela. Jen ojediněle se používá bezroštové hoření. Zde je horší roztápění a odstraňování popela.

Palivové dříví

Palivové dříví

Většina krbů i kamen je konstruována výhradně pro topení dřevem a dřevěnými briketami. Někteří výrobci ovšem nabízejí stále i kamna a krbové vložky, ve kterých je možné topit uhlím.

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace