Druhy předávání tepla
Sálání – horký povrch kamen vyzařuje energii. Čím je povrch
teplejší, tím i předávání tepla je větší. Je to starý způsob, od kterého se upouští z důvodu popálení a špatného přenosu tepla v prostoru. Teplo je pouze u kamen a vzdálená místa jsou chladná. Vhodná do velkých studených prostorů, které se nedají normálně vytopit. Kamna by měla být uprostřed.
Konvence – kolem sálavých kamen je druhý pláš?, tvořený
pláštěm z oceli, kachlů, mastkem nebo kombinací těchto materiálů. Průchodem v této mezeře se vzduch ohřívá a vystupuje přirozenou cestou – konvekcí v nejvyšší části. Kombinací obkladových materiálů je možno měnit velikost tepla sálavého a konvekčního, podle koncového použití. Velkou výhodou je nižší povrchová teplota a prohřátí i spodní vrstvy vzduchu blízko podlahy. Odstraňuje se efekt chladných nohou. Bez dodání další energie je teplo rovnoměrně rozloženo po celé místnosti.
Akumulace – poslední dobou se začínají vyrábět hlavně do
nízkoenergetických domů krbová kamna o velké hmotnosti (např. mastek), která kombinují jak sálavé teplo přes sklo, tak pomalé nízkoteplotní sálání z obložení. Tím se eliminuje kolísání teplot, které je právě markantní u nízkoenergetický objektů.