Počet položek: 0 0 Kč

Komín, tahové podmínky a řešen

 

Komín

Pokud je komín studený, voda přítomná v kouřových plynech bude kondenzovat. Pokud je porézní, kondenzát se objeví ve formě nevzhledných hnědých skvrn na vnějších stěnách komínu.
 
V případě chudého hoření vám následující článek umožní vyřešit všechny problémy.
 
V přirozeně odtahujících kamnech, vzduch nutný pro hoření, je tažen do spalovací komory negativním tlakem komínu. Negativní tlak komínu je unikátní tím, že spaliny, které jsou v komíně, jsou horké a tmavší barvy než vzduch venku.
 
Pokud je komín studený, z důvodu dlouhodobého nepoužívání nebo není tepelně izolován, je příliš krátký (min. výška 4 m), pomalý pohyb vzduchu brání ohni hořet čistě. Pokaždé je nutné počkat do chvíle, kdy se komín ohřeje.
 
Komín je přirozenou pohybovou silou hoření kamen. Pokud uvnitř domu musí soupeřit s další silnější pohybovou silou (přístup sekundárního vzduchu do komínu, jiný vyšší nebo lépe izolovaný komín, digestoř v kuchyni, ohřívač vody, sušička na prádlo…), hoření bude obtížné a v nejvážnějších případech kouř a výpary budou zpětně taženy do domu.
 
Pokud je dům příliš dobře utěsněn a vzduch nutný k hoření se nemůže dostat ke kamnům, dostaví se opět nefunkčnost. V tomto případě není na chybě komín, ale fakt, že místnost je příliš dobře utěsněna.
 
Vyznačuje se následujícími příznaky:
  • oheň je slabý a plápolá
  • produkuje nadmíru kouře (reaguje pomalu)
 
Pomoc spočívá v zajištění přirozené ventilace místnosti, ve které kamna stojí. Tento problém může být vyřešen především přitažením vzduchu nutného k hoření rourou vhodného rozměru vedoucí zvenku domu ke kamnům - externí vzduch.
 
Faktory zhoršující tah komínu jsou ohyby, výstupky, turbulence, cizí tělesa, špína, saze, ptačí hnízda, studené zdi, atd. Toto vše brání hladkému průchodu spalin komínem, a tím i jeho dobré funkčnosti.
 
Větrné víry nebo spodní tah okolo vrchu komínu, někdy způsobené vzdálenými překážkami (kopce, stromy, domy, určitá architektonická stavba, hřeben střechy, atd.), mohou způsobit problémy tahu.
 
Trvalý nebo dočasný nadměrný tah, jde také na újmu kvalitnímu hoření (hučící zvuk). Může být řízen regulační klapkou tahu, pokud je nadměrný tah ve vysokém proudu. Vyrovnavač tahu je doporučován jako součást běžné instalace.
 
V každém případě musí být tah komínu měřen s ukazatelem tahu (měřidlo) připojeným na kouřovod, který vede od kamen do komínu.
 
Tah komínu
Aby kamna na dřevo a na uhlí fungovala normálně, je nutné, aby sání komínu bylo postupné. Optimální přívod vzduchu ke kamnům a během hoření zajištěné vyprazdňování kouře. Mimo jiné se doporučuje zkontrolovat stav komínu, ke kterému jsou kamna připojena. Když se kamna připojují, poslední důležitou věcí je vyvážit tah kouřovodu.
 
  
Tah komínu, který je příliš nízký, má za následek obtížné zapálení reagující pouze pomalu na požadavky vzrůstajícího výkonu a je neschopný dosáhnout plného výkonu. Tah komínu, který je příliš vysoký bude činit kontrolu nad ohněm obtížnou a hrozí zde i možnost přetopení, které vážně poškozuje kamna.
 
Závěr
Zatímco je jasné, že komín přiměřenou tahovou silou sání, sám o sobě bude zajišťovat uspokojivou funkci kamen, nemělo by se zapomínat na velké procento problémů způsobených špatnou tahovou silou komínu.

 

Vložit komentář

Jméno
Email ( email není zveřejněn )
Váš příspěvek   ( Fotky můžete vložit po odeslání příspěvku. )
opiště kód
antispam
     Více informací